Як перейти з дітьми на українську мову в побуті

 

Багато українців, які завжди у побуті розмовляли російською, переглянули свої погляди на мову агресора та намагаються перейти на чисту солов’їну.

Звичайно, цей процес вимагає неабияких вольових зусиль, проте коли людина робить це свідомо, то знає, заради чого. Але як пояснити дітям, чому батьки різко стали розмовляти інакше, ніж зазвичай, та як їх привчити спілкуватися українською?

Пропонуємо кілька слушних порад для батьків.

Поясніть дитині, чому ви перейшли на українську мову

Дитині, особливо маленькій, незрозуміло, з чим пов’язана така зміна. Тож батькам, які хочуть допомогти своїй дитині перейти на українську, спочатку треба пояснити, для чого це потрібно.

Цікавою ідеєю є розповідати факти з історії України, як оповідання. Тоді дитині буде легше зрозуміти, про що ви говорите.

Допоможіть дитині зробити перший крок

Найголовніше у вивченні мови – практика. Тому коли дитина щось говорить до вас російською, то одразу перекладайте її слова українською й пропонуйте розмовляти цією мовою.

Як тільки дитина почне говорити українською, хваліть її акцентуйте увагу на тому, що у неї виходить дуже добре говорити рідною мовою, навіть краще, ніж чужою. Зауважте, що дитині може знадобитися більше часу, і не робіть це примусово. Адже це справа не одного дня,  проте вже за місяць постійної практики ви відчуєте результат.

Важливо не наполягати на зміні мови примусово, а робити так звану лагідну українізацію. За жодних обставин не змушуйте дитину говорити українською, якщо вона не хоче. Вона має самостійно усвідомлювати, чому важливо розмовляти саме рідною мовою.

Придумуйте українські челенджі

Адже ніщо так не мотивує щось вивчити, як виклики з обіцяною нагородою. Тож придумайте челенджі – і насолоджуйтесь результатами. Ось деякі ідеї челенджів для дитини:

•        вивчити український вірш або пісню

•        намалювати малюнок і підписати українськими словами

•        виписати в блокнотик-словничок 20 нових слів за тиждень і згодом їх вивчити.

Вчіть дитину розлого висловлювати думку саме українською мовою

Спочатку репліки можуть бути невеликі. Але з часом мотивуйте дитину говорити більш складними реченнями. Тема неважлива: природа, домашні тварини, день, що минув, друзі, перше кохання…

Додавайте у процес трохи гри. Дитина сама захоче говорити українською. 

Спілкуйтеся з дітьми лише українською

Передусім треба почати з себе, щоб бути прикладом для дитини. Якщо ви не перейдете на українську, то й дитина навряд чи захоче. Мотивуйте потребу спілкуватися українською. Наприклад, щоб розвивати національну ідентичність. 

Нехай усі гаджети «говорять» українською

Оскільки дитина проводить багато часу за ними, то й зробіть їх союзниками у такій важливій справі. Можна піти далі, завантаживши кілька додатків з інтерактивними уроками.

          Дивиться мультики та фільми виключно українською

Не показуйте дитині російські мультики. Натомість дивіться мультики, фільми та відео у YouTube українською. Загалом перейти на українську можна не просто швидко, а й цікаво. Головне змотивувати дітей і додати у цей процес  трохи більше гри.

Пропонуємо разом з дітьми заспівати пісню, присвячену нашій солов’їній, калиновій, українській мові.  Завдяки їй ваші діти зможуть швидко й легко вчити українську абетку!


https://www.youtube.com/watch?v=b_svQytv1jU

 

 


Коментарі