Не жертва, а переможниця: шлях української мови із Бад-Емса до Страсбурга.

 

Коли говоримо про українську мову, то це завжди розмова про боротьбу через наратив жертви. Бо росія всіляко намагалася її знищити, а ми – зберегти. І це справді так, але Орися Демська  пропонує подивитися на цю історію під іншим кутом: не як на пригноблення, а як на шлях до перемоги. Адже у вирі століть наша мова не тільки обмежувалася й переслідувалася, а й активно розвивалася, ускладнювалася попри всі перепони.

У видавництві Vivat друком вийшла книжка Орисі Демської «Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга». Унікальна вона тим, що у цій книжці авторка вперше в нашій історії розглядає українську мову, як одну з найуспішніших мов, яка кілька разів умирала, проте щоразу відроджувалася. І на дивовижу кожне наступне відродження було більш потужнішим за попереднє. А люди, які розвивали нашу мову, робили це не тому, що були змушені, а тому що бачили в цьому сенс навіть тоді, коли його в них відбирали.

У своїй книжці Орися Демська руйнує багатовіковий, звичний для нас наратив жертви. І ставить на мапі сучасної української мови дві важливі точки. Перша – Бад-Емс, звідки сумнозвісним Емським указом намагались переконати світ, що української мови немає, не було і бути не може, і Страсбург –  точка, де 21 березня 2022 року українська отримала статус майбутньої офіційної мови Європейського Союзу. І цей сповнений несподіваних поворотів шлях свідчить про те, що наша мова – не жертва, а переможниця, бо відбулася не завдяки, а всупереч.

«З Бад-Емса до Страсбурга – це популярна історія української мови. Що розповідає читачеві без фахової філологічної підготовки про ключові події культурного життєпису мови, які визначали розгортання всього її життєвого шляху від виникнення перших власне українських рис  до перетворення на одну з європейських мов. Мета цієї книжки – переосмислити гранд наратив жертви. Описати культурну історію мови в контексті епох, ідей і мовних практик. Побачити перемогу у вирі століть» – пише авторка .

Чому варто прочитати?

Щоб раз і назавжди розставити точки над «Ї» у своїх роздумах щодо мовного питання. А це зараз потрібно чи не кожному українцеві й українці. Видання зможе пролити світло на деякі болючі моменти, які стосуються розвитку та становлення української мови, і таким чином позбавити людей комплексу меншовартості.

Драматична історія буває не лише в людей, а й у мов.

Дізнайтеся, як боролися за виживання українська мова та її носії протягом століть. Ця книжка складе вам компанію і стане чудовим путівником у хроніку її буремного шляху. 

Про авторку.

Орися Демська – українська мовознавиця, докторка філологічних наук. Викладала в Дрогобицькому, Львівському, Вроцлавському, Варшавському, Ягелонському (Краків), Ґіссенському (Німеччина) університетах, Києво-Могилянській академії, організаторка і перша голова Національної комісії зі стандартів державної мови, Великий Учитель Української академії лідерства, членкиня Комісії з питань найменувань Київської міської державної адміністрації, експертка у сфері науки, мовної політики та культури.

 



Коментарі