Всесвітній день ромської мови

    Всесвітній день ромської мови (World Day of Romani Language) є свідченням багатого культурного спадку нашого світу, підкреслюючи значення ромської мови та її роль у культурній самобутності та спадщині ромського народу. Цей день є не лише святом, але й закликом до дій, спрямованих на збереження ромської мови.

     Ромська мова є однією з індійських мов, адже предки ромів походять із території Індії. Найближчі до ромської мови — це діалекти раджастані у північній Індії, панджабі, гуджараті тощо.

     За час свого існування вона зазнала впливу різних мов, адже формувалася за межами свого природного ареалу. На початку був вплив іранських мов, вірменської та грецької. Далі розвиток мови відбувався залежно від того, куди мігрували роми, тому сьогодні мова ділиться на багато діалектів. Сьогодні вчені не можуть точно сказати, скільки існує діалектів, адже немає точних досліджень.

     Зараз в Україні проживають приблизно 15 ромських етногруп, частина з яких вже втратили рідну мову. Тобто наразі в Україні збереглися приблизно 10–12 діалектів ромської. Залежно від регіону проживання в Україні в ромській мові з'являлись слова, які вона увібрала з українських діалектів і які стали органічною частиною романі. До прикладу:

штріха (романі) — дах (стріха, укр.);

кульша (романі) — стегно (кульша, укр.);

кручя (романі) — обрив (круча, укр.);

вітка (романі) — дерево (вітка, укр.);

жерделя (романі) — абрикос (жерделя, укр.);

горішя (романі) — горище (укр.);

глечіко (романі) — глечик (укр.);

віхті (романі) — ганчірка для витирання столу (віхоть, укр.);

біда (романі) — біда (укр.);

вершляго (романі) — молот (вершляг, укр.).

     Розмістившись по всій території країни, різні етногрупи ромів вбирали в себе українську мову тих регіонів, в яких оселилися. Винятком були кримські роми, адже вони як етногрупа формувалися в Криму, під впливом передусім кримськотатарської мови, а також — російської. Тому чим далі один від одного регіони проживання, тим гірше роми розуміють одне одного.

     За словами українського дослідника ромського походження, наукового працівника Інституту етнології Чеської академії наук Януша Панченка: «Становище ромської мови загалом не погане, адже вона добре зберігається як усна мова. Деякі діалекти гірше, деякі краще, але загалом мова в гарному стані в Україні та у світі, тому що багато ромських родин користуються нею в побуті. Найкращий показник збереження мови — коли нею спілкуються у побуті. Водночас одна з проблем в тому, що ромська мова — це переважно усна мова». 

     Ромська мова не кодифікована в Україні, тобто не має єдиної системи письма.  Кодифікація мови — це не лише про збереження. З появою цілісного письмового кодексу з'являється більше потенціалу для її розвитку через культурний сектор.

     Поява літератури, музики, казок, мультфільмів та кіно ромською мовою підсилить її звучання та водночас виокремить і підкреслить культурні особливості кожної етнічної групи. Також важливо, щоб ромська мова звучала голосом прогресивної молоді, науковців та культурних діячів.

Для тих, хто хоче вивчати ромську мову, в нагоді стане видання «Українсько-ромський розмовник».

Ця багата й унікальна мова зараз перебуває під загрозою, а разом із нею - самобутність і культура ромського народу.

Всесвітній день ромської мови – це нагадування про постійні зусилля, необхідні для забезпечення виживання і розвитку ромської мови.

Джерело:

https://suspilne.media/culture/872233-den-romskoi-movi-ak-zavilas-romani-skilki-dialektiv-isnue-ta-comu-romska-molod-soromitsa-neu-rozmovlati/





Коментарі