УРОКИ МОВИ. Як звертатися українською до жінки, дівчини

 

Звернення до людини має залежати від того, який формат спілкування обрано – формальний чи неформальний. Від цього залежить не тільки рівень ввічливості, а й те, як вас надалі сприйматимуть.

Часто у громадських місцях ми можемо чути звертання «жінко» або «жіночко». Але таке звертання подобається не всім українкам, а особливо молодому поколінню, яке дуже гостро реагує на питання гендерної рівності та незалежності.

Як стверджують мовознавці, універсальним є звернення «пані», яке було поширене на українських землях задовго до радянської доби. Ця форма звертання збереглася в західних регіонах України навіть під час насильницької русифікації.

На сході та півдні України через тривалу русифікацію ці форми звертання були майже втрачені, але відродилися після здобуття незалежності.

Звернутися до українок можна  гарними словами, які обов’язково їм сподобаються.

 Тож, звертаючись до заміжньої жінки, варто вживати слово «пані». А під час звернення до незаміжніх дівчат можна використовувати милозвучні «панно», «панночко», «панянко». 

Якщо точно не знаєте, заміжня жінка, чи ні, то найкращим словом для звернення все ж таки буде «пані». 

Зазначимо, що слово «пані» незмінне як в однині, так і в множині, тобто може бути використане як в особистому зверненні до конкретної жінки, так і при зверненні до групи людей.

Під час офіційних заходів лунають звертання «ПАні та панове». Та іноді кажуть «ПанІ та панове». Як правильно ставити наголос, роз'яснив вчитель та мовознавець Олександр Авраменко.

Слово «пАні» не відмінюється, тому «звертання «пАні» у множині – нормативне».

Деякі мовознавці радять ставити у слові «панІ» (множ.) наголос на «і». За словами Олександра Авраменка, таким чином можна уникнути неоднозначності. «Справді, коли кажуть «ПАні та панове», може скластися враження, ніби звертаються до однієї пані та всіх чоловіків, а решта жінок можуть не слухати і взагалі вийти з зали».

Авторитетний словник Бориса Грінченка, як зауважив Авраменко, подає слово «пані» з подвійним наголосом – і «пАні», і «панІ».

«Отже, наголошуйте так, як вам до вподоби. Але знайте, що звертання «панІ» у множині має право на життя», – підсумував мовознавець.

При звертанні до жінки можна також послуговуватись словами  «шановна», «добродійко». Або ж обирати нейтральну форму звертання: «Вибачте, чи не могли б ви допомогти».

При неформальному зверненні до жінки прийнято використовувати її ім'я у кличному відмінку. Наприклад: Олено, Вікторіє, Насте, Христе, Катре тощо.

Правильний вибір звертання – це не лише дотримання мовного етикету, а й можливість проявити повагу та тактовність. Дотримуючись цих рекомендацій, можна уникнути незручностей та зробити спілкування комфортним для всіх.

   Джерело:https://tsn.ua/tsikavinki/yak-pravilno-ta-garno-zvernutis-do-charivnih-ukrayinok-ne-varto-vzhivati-zhinochko-2635056.html

 


Коментарі