Мовні помилки, яких давно варто позбутися

 


Ще маєте час позбутися нарешті найбільш прикрих мовних помилок.

            Будь ласка, пишіть окремо «будь ласка»

Це усталене словосполучення пишеться окремо, без дефіса та виділяється з обох боків комами. Тут немає частки «будь-», а є окреме слово. Це змінене словосполучення «будьте ласкаві».

         На жаль, дехто неправильно пише «на жаль»

Теж пишемо окремо та виділяємо комами. Прислівникові сполуки, що складаються з прийменника та іменника, але в яких іменник зберігає своє конкретне лексичне значення й граматичну форму, пишемо окремо. Можна уявити речення, де значення слова «жаль» цілком зрозуміле: «На жаль наклався ще й біль». Тим паче, правило працює, якщо між словами можна додати означення до цього іменника. Наприклад: «На превеликий жаль».

        «Внаслідок» заміняємо канцеляризм «в результаті»

«Внаслідок» – це прийменник, що утворений із поєднання непохідного прийменника «в» та іменника «наслідок». Такі складні слова за правилами української мови маємо писати разом. А ось прийменникова сполука «в результаті» пишеться завжди окремо.

З-поміж прийменників запам’ятайте «з-поміж»

Складні прийменники, першою частиною яких є «з-» та «із-», пишуться через дефіс.

                                    Я рахую решту

Поширена помилка, яку можна почути навіть у публічних промовах, казати «Я рахую» у значенні «Я вважаю».  Це калька з російської.

Заразом варто запам’ятати українське слово «решта». У магазинах ми беремо саме її, а не «здачу». Колись цей варіант вважався допустимим, але в українській мові уникають скалькованих віддієслівних іменників. А замість «здача іспитів» правильно казати «складання іспитів».

                Протягом осені не стій на протязі

Ще одна типова помилка: калька «на протязі чогось» замість «протягом чогось». Тому що протяг – це потік повітря, що в замкненому просторі виникає через отвори, розташовані один проти одного. Скажімо: «У квартирі – протяги». Коли ж маємо сказати щось про проміжок часу, слід говорити «протягом» або «впродовж».

                Бракує знань, бо був відсутній на уроці

«Відсутній» – так ми кажемо зазвичай про істоту. Якщо ж чогось не вистачає, тоді краще сказати «бракує».

                При нагоді ця річ стане мені в пригоді

Теж різні слова з різними значеннями, які регулярно плутають. «Нагода» – це зручні обставини, момент, який підходить для чогось. А ось «пригода» – це потреба, користь або ж несподівана подія. Тож речення можна пояснити так: «У потрібний момент ця річ буде мені корисною».

                        Навчаємо практичних навичок

Плутанина інколи виникає з відмінком іменника, який іде після дієслова «навчати». Навчати можна лише чогось, а не чомусь.

Брав участь та посів перше місце

Скальковану конструкцію «приймати участь» завжди варто замінювати на стилістично правильний варіант «брати участь». А місця, відповідно, не «займають», а «посідають».

Перебувають біля школи, що розташована на вулиці

Слово «знаходитися» у значенні «десь перебувати, розміщуватися» не вживаємо. Замість цього є такі слова: «розташовуватися» – про географічне положення, «міститися» – входити до складу, бути всередині, «перебувати» – людям у певному місці.

Помилки в українській мові допускають навіть ті люди, які розмовляють українською все своє життя. Попри все намагайтеся

розмовляти рідною мовою, щодня вдосконалюючи її.

 

Джерело: https://osvitoria.media/opinions/15-gramatychnyh-pomylok-yakyh-davno-varto-pozbutysya/

 

 

 







Коментарі